Λιγκ Καπ Αγγλίας: «Πλήγωσε» τον Λάμπαρντ η Τσέλσι, πέρασαν Τότεναμ και Άρσεναλ

1/11/2018 00:08
Η Τσέλσι, στην επιστροφή του Φρανκ Λάμπαρντ ως αντίπαλος στο «Στάμφορντ Μπριτζ», κέρδισε με 3-2 την μαχητική αλλά… αυτοκαταστροφική Ντέρμπι (2 αυτογκόλ) και πέρασε στους «8» του Λιγκ Καπ. Πρόκριση και για τις Άρσεναλ-Τότεναμ.

Μετά την πρόκριση κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Ντέρμπι του Φρανκ Λάμπαρντ πήγε να κάνει τη ζημιά και στην Τσέλσι, ωστόσο οι «μπλε» πήραν τη νίκη με 3-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και πέρασαν στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Ο Μαουρίτσιο Σάρι παρέταξε τους «μπλε» με αρκετούς αναπληρωματικούς και είδε την ομάδα του να είχε μεγάλα ανασταλτικά και δημιουργικά προβλήματα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα χάρη στα αυτογκόλ των Τομόρι (5’) και Κίοχ (21’), με τον πρώτο να αγωνίζεται στην Ντέρμπι ως δανεικός από τους «μπλε». Τα «κριάρια» όμως εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα των Λονδρέζων και απάντησαν ισάριθμες φορές με τους Μάριοτ (9’) και Γουόγκχορντ (27’).

Το 2-2 δεν ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο 41’ ο Φάμπρεγκας εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή της Ντέρμπι και με ωραίο σουτ έκανε το 3-2. Η Τσέλσι δεν μπόρεσε να «κλειδώσει» το ματς στο δεύτερο μέρος και στα τελευταία λεπτά… καρδιοχτύπησε, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς μπροστά, ψάχνοντας το γκολ που θα έστελνε το ματς στα πέναλτι. Ο Καμπαγιέρο και το δοκάρι στο σουτ του Νιούτζεντ στο 89’ κράτησαν το 3-2 ως το τέλος και η Τσέλσι εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Πέρασαν Τότεναμ και Άρσεναλ

Με πρωταγωνιστή τον Σον (2 γκολ) η Τότεναμ κέρδισε με 3-1 την Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και προκρίθηκε στους «8» του θεσμού.

Ο Ν. Κορεάτης άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ στο 18ο λεπτό και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 20 αγώνων χωρίς γκολ σε συλλογικό επίπεδο. Ο ίδιος «χτύπησε» ξανά στο 54’, εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση του Μαζουάκου, όμως η Γουέστ Χαμ απάντησε στο 71’ με κεφαλιά του Λούκας Πέρεθ και επέστρεψε στο ματς. Ωστόσο η Τότεναμ της… έκοψε τη φόρα όταν στο 75’ ο Έρικσεν εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιορέντε με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Από την άλλη, η Άρσεναλ έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στην Μπλάκπουλ όμως πήρε τη νίκη με 2-1 στο «Έμιρειτς» και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν ανώτεροι και στο 33’ προηγήθηκαν με προβολή του Λιχστάινερ, ενώ στο 54’ ο Ρόου έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από τη σέντρα-σουτ του Τζέκινσον που σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο στο 56’ και με το σκορ στο 2-0 ο Γκεντουζί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για αχρείαστο φάουλ και δέκα λεπτά μετά ο Ο’ Κόνορ σκόραρε με κεφαλιά, βάζοντας τη Μπλάκπουλ στο ματς.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν ένα δεύτερο τέρμα και λίγο πριν το φινάλε έμειναν και αυτοί με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του σκόρερ τους για σκληρό μαρκάρισμα στον Ομπαμεγιάνγκ.

Την έκπληξη έκανε η Μίντλεσμπρο, η οποία με γκολ του Γουίνγκ (45+3’) και τον Κωνσταντόπουλο κάτω από τα δοκάρια, κέρδισε με 1-0 την Κρίσταλ Πάλας στο «Ρίβερσάιντ» και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8».