Πάφος – Παναθηναϊκός 2-2: Αρνείται να χάσει και στα φιλικά (video)

4/12/2022 20:39
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο κόντρα στην Πάφο αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση του και ισοφάρισε για το τελικό 2-2 με Βέρμπιτς (77' πεν.) και Κρυπαράκο (80').

Μετά το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός δε δείχνει διατεθειμένος να χάσει ούτε στα φιλικά. Το κακό πρώτο του ημίχρονο απέναντι στην πρωτοπόρο του κυπριακού πρωταθλήματος, Πάφο τον έφερε πίσω με 2-0 έως το 77’ αλλά σ’ εκείνο το σημείο βρήκε δύο γκολ σε τρία λεπτά και ισοφάρισε για το τελικό 2-2 στο δεύτερο φιλικό του επί κυπριακού εδάφους.

Η μεγάλη είδηση έχει να κάνει με την επιστροφή του Σεμπαστιάν Παλάσιος στους αγωνιστικούς χώρους μετά τον τραυματισμό του αρχές Νοεμβρίου στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Λοντίγκιν, τετράδα στην άμυνα οι Χουάνκαρ, Σάρλια, Πούγγουρας και Βαγιαννίδης, ενώ στη μεσαία γραμμή η τριάδα απαρτίζονταν από. Ρούμπεν, Συμεωνίδη και Μπερνάρντ. Αριστερός εξτρέμ ήταν ο Παλάσιος, δεξιός ο Σαβιέρ και στη κορυφή ο Σπόραρ.

Η Πάφος πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και στο 7’ είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Χέσταντ, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 13’ οι Κύπριοι «φλέρταραν» με αυτογκόλ μετά από παρέμβαση του Παλάσιος της Πάφου ωστόσο για καλή του τύχη η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το 1-0 στο 20’, με τον Χουάνκαρ να πιάνει σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή και τη μπάλα να κοντράρει σταματώντας στο δοκάρι. Η Πάφος απάντησε στις ευκαιρίες στο 24’, με τον Μπεντανκόρ να αστοχεί σε τετ-α-τετ μέσα από την περιοχή. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε εν τέλει στο 39’ με τρομερό σουτ του Βαλακάρι έξω από την περιοχή.

Το 1-0 δεν ήταν το σκορ του ημιχρόνου, καθώς στο 45’ ο σκόρερ έδωσε στον Μπεντανκόρ και αυτός με ωραίο γυριστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Πάφου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τους Κώτσιρα, Σάντσες, Τσοκάι, στο 52' στο ματς πέρασε και ο Μάγκνουσον, στο 63' πάτησαν χορτάρι οι Βέρμπιτς, Κυριόπουλος, Καμπετσής και στο 76' ο Κρυπαράκος.

Ο Παναθηναϊκός πατούσε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος και «φλέρταρε» με το 2-1 στο 57’ όταν μετά από σέντρα του Μπερνάρ, ο Σπόραρ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο γκολκίπερ της Πάφου έκανε εκπληκτική επέμβαση. Στο 64’ οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά με κοντινή κεφαλιά του Βέρμπιτς η οποία δε βρήκε στόχο και τελικά το γκολ ήρθε στο 77’. Ο Σλοβένος που ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι με υπέροχη ατομική ενέργεια και κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε ο ίδιος σε γκολ, μειώνοντας σε 2-1.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε τρία λεπτά μετά, με τον νεαρό Κρυπαράκο να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα με σουτ εντός περιοχής.

Οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή για 3ο γκολ. Στο 83’ το διαγώνιο σουτ του Καμπετσή πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 90+1’ ο Τέλμο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρινιόλι.

Πάφος: Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Παλάσιος, Μιχαήλ, Χαραμπάτζε, Χέσταντ, Πελάγιο, Ταβάρες, Χότσκο, Μπετανκόρ, Βαλακάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν για την κυπριακή ομάδα οι: Ολαθάμπαλ, Μπουνχ, Κωνσταντίνου, Χρ. Γεωργίου, Ν. Γεωργίου, Νταλ’ Ίνγκα, Εύζωνα, Λίχες, Παπαστυλιανού, Κοέλιο, Ζοάο Πέδρο.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (63’ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σάρλια (52’ Μάγκνουσον), Πούγγουρας (63’ Σιδεράς), Χουάνκαρ (46’ Σάντσες), Ρουμπέν, Συμεωνίδης (46’ Τσόκαϊ), Σ. Παλάσιος (76’ Κρυπαράκος), Σαβιέρ (63’ Βέρμπιτς), Μπερνάρ (63’ Κυριόπουλος), Σπόραρ (63’ Καμπετσής).