Κλαμπ Μπριζ - ΑΕΚ 4-1: Σοβαρά αμυντικά προβλήματα και νέα «φιλική» συντριβή για την Ένωση (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
6/7/2024 17:34
Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε η ΑΕΚ από την Κλαμπ Μπριζ στο τρίτο της φιλικό στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας της, στον αγώνα που έλαβε χώρα στο προπονητικό κέντρων των πρωταθλητών Βελγίου.

Η Ένωση ευτύχησε να προηγηθεί στο 12ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μινιολέ μετά το βολέ του Γκαρσία που βρήκε αρχικά στο δοκάρι, όμως η ομάδα του Αλμέιδα δεν πρόλαβε να το χαρεί, αφού στο επόμενο λεπτό, σε μια ανύποπτη φάση, ο Λιούμπιτσιτς πήγε να γυρίσει στον Μπρινιόλι που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τον «Δικέφαλο», όμως ο Ιταλός πορτιέρο ήταν εκτός θέσης, με αποτέλεσμα η μπάλα με τη βοήθεια και του ανέμου που ήταν εξαιρετικά δυνατός, να καταλήγει στην εστία των «κιτρινόμαυρων».

Οι Βέλγοι γενικότερα πατούσαν καλύτερα στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης και εν τέλει έκλεισαν το πρώτο 45λεπτο στο 3-1 χάρη στα τέρματα των Γιούτγκλα (29’) και Ταλμπί (45’), οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα τα σοβαρά αμυντικά κενά που για ακόμα ένα φιλικό εμφάνισε η ΑΕΚ και νίκησαν αμφότεροι τον Μπρινιόλι στα τετ α τετ που βγήκαν μαζί του.

Στο 30λεπτο που ακολούθησε η Ένωση έχοντας υπέρ της τον άνεμο ανέβασε «στροφές» αλλά υστερούσε πολύ στην τελική πάσα μην καταφέρνοντας να γίνει απειλητική, ενώ στο τελευταίο 45λεπτο υπήρξαν σπουδαίες φάσεις εκατέρωθεν, όμως αυτή που βρήκε και πάλι γκολ ήταν η Μπριζ, με τον Μπαρμπερά στο 117’ να «γράφει» το τελικό 4-1.

Προηγήθηκε γρήγορα η Ένωση αλλά δεν το χάρηκε

Σε ιδιαίτερα έντονους ρυθμούς ξεκίνησε το φιλικό ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Μπριζ, με τους πρωταθλητές Βελγίου να μπαίνουν καλύτερα εκμεταλλευόμενοι και τη δύναμη του πολύ δυνατού αέρα που λειτουργούσε υπέρ τους στο πρώτο μέρος,Η ομάδα του Χάγιεν πλησίασε στο γκολ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ταλμπί να δοκιμάζει τον Μπρινιόλι με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο νεοαποκτηθείς πορτιέρο του «Δικεφάλου» απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, όταν στο 12ο λεπτό ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η βελγική άμυνα δεν απομάκρυνε σωστά, με τον Γκαρσία να πιάνει στην κίνηση ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, στο σώμα του Μινιολέ και ύστερα στα δίχτυα.

Ωστόσο δεν πρόλαβαν να το χαρούν οι παίκτες του Αλμέιδα αφού μόλις ένα λεπτό αργότερα, σε μια ανύποπτη φάση κοντά στο πλάγιο άουτ, ο Λιούμπιτσιτς πιεζόμενος προσπάθησε να γυρίσει στον Μπρινιόλι, εκείνος ήταν εκτός θέσης και έτσι η μπάλα με τη βοήθεια και του αέρα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Το απρόσμενο αυτό τέρμα έδωσε πνοή στους Βέλγους, οι οποίοι ούτως ή άλλως πατούσαν καλύτερα, και παρότι στο 17’ δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-1 με το σουτ του Βανάκεν να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Μπρινιόλι, ωστόσο στο 29’, ο πρωταγωνιστής της προηγούμενης φάσης βρήκε με εκπληκτική μπαλιά τον Γιουτγκλά στην πλάτη της «κιτρινόμαυρης» άμυνας, με τον Ισπανό επιθετικό να μην δυσκολεύεται στο τετ α τετ με τον Ιταλό πορτιέρο και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του, παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΚ για οφσάιντ.

Μάλιστα, δευτερόλεπτα προτού φύγει το ημίχρονο, ένα λάθος του Ζίνι στοίχισε στην Ένωση, αφού ο Ταλμπί υποδέχθηκε μια βαθιά μπαλιά και πάλι στην «πλάτη» της άμυνας του «Δικεφάλου» και με ψυχραιμία «έγραψε» το 3-1 νικώντας τον Μπρινιόλι στο τετ α τετ.

Ανέβασε «στροφές» η Ένωση αλλά δεν ήταν ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια

Στο 30λεπτο που ακολούθησε, η ΑΕΚ υποβοηθούμενη κι από τη φορά του ανέμου βελτιώθηκε αρκετά, ωστόσο δεν έδειχνε ψύχραιμη στην τελική πάσα και παρότι είχε σε αρκετές περιπτώσεις τις προϋποθέσεις να απειλήσει, εν τέλει τα «χαλούσε» φτάνοντας στην αντίπαλη περιοχή.

Έτσι η μοναδική αξιόλογη και ολοκληρωμένη ευκαιρία της σε αυτό το δεύτερο κομμάτι του αγώνα ήρθε στο 59ο λεπτό του φιλικού, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μήτογλου έπιασε ένα επικίνδυνο βολέ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μινιολέ.

Από εκεί και πέρα, είχε μεν την υπεροχή αλλά καθόλου καθαρό μυαλό στο αντίπαλο τρίτο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να απειλήσει εκ νέου με αξιώσεις έως το τελευταίο σφύριγμα του 30λεπτου.

Φάσεις εκατέρωθεν, ακόμα ένα γκολ για τη Μπριζ

Με την έναρξη του τελευταίου 45λεπτου η ΑΕΚ έφερε εντός αγωνιστικού χώρου τα «δεύτερα» και βρήκε μάλιστα γκολ με τον Θεοδωρίδη στο πρώτο 5λεπτο, όμως στο κοντρόλ του ο νεαρός είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του και έτσι το τέρμα ακυρώθηκε.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά έντονος με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και στο 92’ η Ένωση έχασε μία ακόμη πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον αμαρκάριστο Κάτσικα να δέχεται ωραία μπαλιά από τον Μαχαίρα, αλλά να μην βρίσκει στόχο στην προσπάθειά του.

Ακολούθησαν ορισμένες πολύ καλές φάσεις εκατέρωθεν, με τη Μπριζ τελικά να βρίσκει ακόμη ένα γκολ στο 117’, το οποίο σημείωσε ο Μπαρμπερά ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια, «γράφοντας» το τελικό 4-1.

Κλαμπ Μπριζ (Χάγιεν): Μινιολέ, Γιαμεόγκο, Σπίλερς, Μισέλ, Σέις, Νίλσεν, Βανάκεν, Ζινκερνάγκελ, Λουντ Γένσεν, Γιούτγκλα, Ταλμπί

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Μπρινιόλι, Ρότα, Χατζησαφί, Μουκουντί (33’ Πήλιος), Μήτογλου, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ζίνι, Ελίασον (46’ Άμραμπατ), Λιούμπιτσιτς (46’ Μάνταλος), Γκαρσία

Στο τελευταίο 45λεπτο αγωνίστηκαν οι: Θεοχάρης, Κανελλόπουλος, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κάτσικας, Άμραμπατ, Μάνταλος, Θεοδωρίδης