Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι 3-1: ΜΥΘΙΚΗ πρόκριση για την «Βασίλισσα» στο ματς της χρονιάς (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
5/5/2022 00:38
Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία απίστευτη και ανεπανάληπτη πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού επικράτησε 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι ανατρέποντας στην παράταση το 4-3 της Αγγλίας σε ένα δραματικό ματς.

Μεγάλωσε το μύθος της για άλληα μία φορά μέσα στην ίδια χρονιά η Ρεάλ Μαδρίτης που με τον Κουρτουά να υψώνει ανάστημα και δύο γκολ του Ροντρίγκο στις καθυστερήσεις (90'', 90'+'1) ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 απου είχε διαμορφωθεί με το γκολ του Μαχρέζ για τους «πολίτες» από το 73' στέλνοντας αρχικά το ματς στην παράταση.

Εκεί ο συνήθης ύποπτος Καρίκ Μπενζεμά κέρδισε και εκτέλεσε πέναλτι στο 95', με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 που έσετιλε την «Βασίλισσα» στον τελικό του Παρισιού στις 28 Μαΐου, όπου θα διεκδικήσει το 14ο τρόπαιο πρωταθλήτριας Ευρώπης στην ιστορία της κόντρα στη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ.

Κουρτουά και νευρικότητα «σημάδεψαν» το πρώτο μέρος
H Ρεάλ μπήκε στο ματς δυνατά με διάθεση να κρατήσει χαμηλά στο γήπεδο τη Σίτι και παίρνοντας την πρωτοβουλία και απειλώντας μόλις στο 4' με κεφαλιά του Μπενζεμά από καλή θέση να φεύγει όμως πολύ άουτ

Λίγα λεπτά αργότερα το ματς πήγε να πάρει «φωτιά» αφού ο Κασεμίρο σταμάτησε με σκληρό τάκλιν τον Ντε Μπρόινε που έφευγε σε αντεπίθεση, με αποτέλεσμα να προκληθεί μικρή σύρραξη, κατά την οποία Μόντριτς και Λαπόρτ δέχθηκαν κίτρινες κάρτες.

Στο 17' η Ρεαλ, που προσπαθουσε συνεχώς να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα τυ Βινίσιους και την κινητικότητα του Μπενζεμά, έφυγε σε γρήγορη αντεπίθεση, με τον Γάλλο να πασάρει στον Βραζιλιάνο, ο οποίος δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας πολύ ψηλα άουτ την μπάλα.

Κάπου εκεί οι «πολίτες» όμως... ξύπνησαν και στο δίλεπτο 19'-21' είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κουρτουά αρχικά να σταμτά εξ επαφής τον Σίλβα, μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και εν συνεχεία να κρατά δύσκολα το μηδέν, διώχνοντας με υπερένταση το σουτ του Κανσέλο.

Ως το τέλος του ημιχρόνου πάντως δεν καταγράφηκε άλλη αξιόλογη φάση, με τον Μόντριτς να προσπαθεί να οργανώσει από πολύ πίσω το παιχνίδι της «Βασίλισσας», που έμοιαζε χωρίς ιδιαίτερο πλάνο επιθετικά, ενώ η Σίτι αρκούνταν στην κυκλοφορία της μπάλας, επιδιώκοντας σειρά γεμισμάτων σε ένα πρωτόγνωρο τρόπο ανάπτυξης για ομάδα του Γκουαρντιόλα, με το σκορ ωστόσο να μην αλλάζει μέχρι και το ημίχρονο.

Η Σίτι έγινε... Παρί και ο Ροντρίγκο... Μπενζεμά

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου και μετά από βαθειά μπαλιά, o Βινίσιους έχασε απίθανη ευκαιρία για την Ρεάλ από την μικρή περιοχή και σε σχεδόν κενή εστία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 51' σουτ του Μόντριτς από καλή θέση κόντραρε στα σώματα και δημιούργησε αναμπουμπούλα στην άμυνα της Σίτι, αφού ο Έντερσον δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» τη φάση, αλλά η άμυνα των Άγγλων απομάκρυνε σε... τρίτο χρόνο.

Η Ρεάλ συνέχισε να ψάχνει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά με εντελώς... ανορθόδοξο τρόπο. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ρίσκαραν όλο και πιο πολύ, αφού δεν είχαν κάτι να χάσουν, με αποτέλεσμα η Σίτι να βρει χώρους για αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές στο 73' η μπάλα άλλαξε πολύ γρήγορα ανάμεσα στους παίκτες της και έφτασε στον Μαχρέζ, που από πλάγια θέση εντός περιοχής «κεραυνοβόλησε» τον Κουρτουά ανοίγοντας το σκορ και συνάμα «κλειδώνοντας» -όπως φάνηκε προς στιγμήν- την πρώτη πρόκριση στην ιστορία των «πολιτών» σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ.

To ματς έμοιαζε να έχει... τελειώσει με την Σίτι να είναι ήδη στον τελικό και θα μπορούσε πιθανώς να έχει συμβεί έτσι αν ο Γκρίλις είχε ευστοχήσει σε μία από τις δύο απίστευτες ευκαιρίες που είχε στο 86' και το 87', με τον Μεντί να σταματάει στη γραμμή το πλασέ του Άγγλου στην πρώτη περίπτωση, ενώ στην δεύτερη ο Κουρτουά άλλαξε πορεία στο διαγώνιο σουτ με τη μύτη του παπουτσιού του στέλνοντάς την μπάλα κόρνερ.

Τα... φαντάσματα είχαν αρχίσει να ξυπνούν για τον Γκουαρντιόλα, που... χτυπιόταν στον πάγκο γιατί γνώριζε πως έπρεπε η ομάδα του να «σκοτώσει» την Ρεάλ όταν είχε την ευκαιρία. Στο 90' ο Ροντρίγκο, που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Κροος στο ματς, με προβολή -μετά από ασίστ του Μπενζεμά- πρόλαβε την έξοδο του Έντερσον και έφερε το ματς στα ίσα, με έξι λεπτά καθυστερήσεων να απομένουν.

Ο άσος της Ρεάλ χρειάστηκε μόνο ένα για να φέρει τα πάνω... κάτω σε μία κατάσταση που θύμισε την πρόκριση με την Παρί Σεν Ζερμέν στη φάση των «16»! Στο 90'+1', μετά από σέντρα από δεξιά, ο Ασένσιο βρήκε ελάχιστα την μπάλα στέλνοντάς την απευθείας στο κεφάλι του Ροντρίγκο που την «κάρφωσε» στο «γάμα» της εστίας του Έντερσον φέρνοντας «τούμπα» το ματς.

Σα να μην έφτανε αυτό στο 90'+3' και με την Σίτι να έχει σαστίσει σε βαθμό που δεν μπορούσε να διώξει από την πειροχή της τη μπάλα, ο Ροντρίγκο βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Έντερσον από δεξιά, αλλά ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ της Σίτι αυτή τη φορά βγήκε νικητής.

Ένα λεπτό αργότερα ο Φερναντίνο σε αντεπίθεση, κέρδισε φάουλ που εκτέλεσε γρήγορα για τον Φόντεν, ο οποίος παραλίγο να προκαλέσει «έμφραγμα» στη Ρεάλ, αλλά η μπάλα από το σουτ του εντός περιοχής πέρασε άουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

«Κλασσικός» Μπενζεμά και «γίγαντας» Κουρτουά έφεραν την πρόκριση

Όπως ήταν φυσιολογικό οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στην παράταση και αφού απείλησαν με τον Μπενζεμά στο 92', κέρδισαν πέναλτι στο 93' όταν ο Ντίας ανέτρεψε τον Γάλλο φορ, που ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση στέλνοντας στην αντίθετη γωνία τον Έντερσον και δίνοντας σκορ πρόκρισης στη Ρεάλ.

Παρά τα συνεχόμενα... σοκ η Σίτι βρήκε τον τρόπο να «αγγίξει» το γκολ που θα έστελνε το ματς στα πέναλτι. Στο 105'+2' ο Φόντεν έπιασε αμαρκάριστος γυριστή κεφαλιά με τον Κουρτουά να φωνάζει ξανά «παρών» διώχνοντας με τα ακροδάχτυλα την μπάλα οσο χρειαζόταν για να μην μπορέσει να κάνει σωστά την προβολή ο Φερναντίνο στην κενή εστία!

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης η κόπωση έγινε παραπάνω από αισθητή και στις δύο ομάδες, με την Ρεάλ να οπισθοχωρεί και την Σίτι να κάνει απέλπιδες προσπάθειες χωρίς όμως αποτέλεσμα. Κάπως έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες των «μερένχες» να γίνονται ένα κουβάρι και τον κόσμο τους σε ντελίριο ενθουσιασμού καθώς μία από τις πιο επικές χρονιές των Ισπανών στη διοργάνωση με τρεις δραματικές προκρίσεις κόντρα σε Παρί, Τσέλσι και Σίτι τους βρίσκει στον τελικό.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Έντερ Μιλιτάο (115’ λ. Χεσούς Βαγέχο), Νάτσο, Μεντί, Καζεμίρο (75’ Ασένσιο), Κρόος (68’ Ροντρίγκο), Μόντριτς (75’ Καμαβινγκά). Βαλβέρδε, Μπενζεμά (104’ Ντάνι Θεμπάγιος), Βινίσιους Ζούνιορ (115’ Λούκας Βάθκεθ).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (72’ λ. τρ. Ζιντσένκο), Ντίας, Λαπόρτ, Ζοάο Κανσέλο, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι (98’ Στέρλινγκ), Ντε Μπρόινε (72’ Γκιντογκάν). Μαχρέζ (85’ Φερναντίνιο), Φόντεν, Γκαμπριέλ Ζεσούς (79’ Γκρίλις).