Αγγλία-Σενεγάλη 3-0: Επίδειξη δύναμης και τώρα...Γαλλία! (video)

4/12/2022 22:52
Η Αγγλία επικράτησε με 3-0 της Σενεγάλης και πλέον ετοιμάζεται για έναν σπουδαίο προημιτελικό απέναντι στη Γαλλία το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου.

Τα «Τρία Λιοντάρια» μπορεί να μην εντυπωσίασαν με την απόδοση τους στο πρώτο μέρος και να απειλήθηκαν αλλά χάρη στην ποιότητα των παικτών της πήραν σαφές προβάδισμα νίκης. Ο Πίκφορντ την «κράτησε» όρθια και στη συνέχεια οι Χέντερσον (38') και Κέιν (45+3') έπειτα από υπέροχες συνεργασίες την έστειλαν με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Λίγο μετά το ξεκίνημα της επανάληψης ο Σάκα έκανε το 3-0 και στην ουσία «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του. Από εκεί και έπειτα άπαντες φαίνεται να είχαν το μυαλό τους στο παιχνίδι με τη Γαλλία, με τη Σενεγάλη να δείχνει περισσότερο απογοητευμένη.

Καλύτερη για μισή ώρα η Σενεγάλη, υποδειγματικές επιθέσεις και γκολ για την Αγγλία

Η Αγγλία πήρε την κατοχή από την αρχή του παιχνιδιού, την ώρα που η Σενεγάλη προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των επιθετικών της απέναντι στο αντίπαλο αμυντικό δίδυμο. Οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ δυσκολευόντουσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Μεντί, κυκλοφορούσαν απλά την μπάλα και είχαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο 20' με μία κεφαλιά του Στόουνς από κόρνερ που πέρασε άουτ.

Η Σενεγάλη ωστόσο ήταν αυτή που απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο παιχνίδι όταν μετά από λάθος πάσα του Μαγκουάιρ, ο Ντιά βρήκε χώρο για να σουτάρει με την μπάλα να κοντράρει και τον Σαρ από κοντά να την στέλνει ψηλά άουτ.

Τα «Τρία Λιοντάρια» μπορεί να είχαν την κατοχή αλλά καμία ευκαιρία, αντίθετα αυτά της «Τεράνγκα» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 32' όταν ο Ντιά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Πίκφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Αγγλία βέβαια στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από υπέροχη ομαδική συνεργασία, ο Μπέλιγχαμ βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή γύρισε ωραία στο σημείο του πέναλτι και εκεί με ψύχραιμο τελείωμα ο Χέντερσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 38'.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους Άγγλους και έτσι τρία λεπτά μετά «άγγιξαν» το 2-0. Αυτή τη φορά επιτέθηκαν από τα αριστερά, ο Σάκα βρήκε τον Κέιν μέσα στην περιοχή αλλά δεν έβαλε σωστά το σώμα του και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Το μομέντουμ πλέον ήταν με την Αγγλία η οποία στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους πέτυχε και δεύτερο τέρμα και πήγε στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα. Οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ έφυγαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση με τον Φόντεν να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Κέιν και αυτός με δυνατό σουτ να νικάει τον Μεντί.

Το 3-0 στο 57', «τελείωσε» το παιχνίδι

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Αγγλία έδειξε διάθεση να πάρει και πάλι την μπάλα στα πόδια της και να «τελειώσει» το παιχνίδι. Έψαχνε πάλι λύσεις από τα άκρα αλλά στο 55' είδε τον Κέιν να παίρνει την μπάλα στο κέντρο και να εξαπολύει από μακριά ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μεντί.

Δύο λεπτά μετά ο Φόντε πήρε την μπάλα στα αριστερά βρήκε ωραία τον Σάκα μέσα στην περιοχή και αυτός με όμορφο πλασέ «έγραψε» το 3-0 στο 57'. Μετά από αυτή την εξέλιξη ο ρυθμός έπεσε, η Σενεγάλη δεν είχε την ψυχολογία να διεκδικήσει κάτι και η Αγγλία διαχειριζόταν ιδανικά το υπέρ της σκορ.

Όσο περνούσε η ώρα τα «Τρία Λιοντάρια» έφερναν όλο και περισσότερο το παιχνίδι με τη Γαλλία στο μυαλό τους και δε υπήρχε διάθεση για ρίσκο και περιττές ενέργειες. Η Σενεγάλη είχε άλλη μία καλή στιγμή με ένα φάουλ του Ματάτα Σαρ στο 74' αλλά ο Πίκφορντ είχε τον έλεγχο της φάσης.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Σενεγάλη έδειξε διάθεση να βρει ένα γκολ έχοντας βέβαια αποδεχθεί την ήττα της. Είχε δύο τελικές προσπάθειες που δεν ανησύχησαν όμως τον Πίκφορντ και στις καθυστερήσεις ο Ράσφορντ λίγο έλειψε να κάνει το 4-0.

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (77΄ Ντάιερ), Μαγκουάιρ, Σο, Χέντερσον (82' Φίλιπς), Ράις, Μπέλιγχαμ (77' Μάουντ), Σάκα (65' Ράσφορντ), Φόντεν (65' Γκρίλις), Κέιν

Σενεγάλια (Αλιού Σισέ): Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Γιάκομπς (84' Μπαλό Τουρέ), Σις (46' Γκέιγ), Μεντί, Εντιαγέ (46' Ντιάνγκ), Ντιατά (46' Ματάρ Σαρ), Σαρ, Ντιά (72' Ντιεντγιού)