Ιωνικός - Αστέρας 1-0: Νίκη-«χρυσάφι» για τους Νικαιώτες (video)

1/4/2023 23:00
Ο Ιωνικός με αυτογκόλ του Καρμόνα (10’) επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Νεάπολη και πήρε τους πρώτους του βαθμούς στα πλει-άουτ, διατηρώντας στο -2 τη διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Όπως και στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Ιωνικός νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Νεάπολη και πήρε τρεις βαθμούς-χρυσάφι στη μάχη για την παραμονή. Το «διπλό» της Λαμίας νωρίτερα στο Αγρίνιο είχε φέρει σε δύσκολη θέση την ομάδα του Γρηγορίου αφού κινδύνευσε να βρεθεί στο -5 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο η νίκη την διατήρησε στο -2 και την κρατά ολοζώντανη στη μάχη της παραμονής.

Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν στο 10’ με αυτογκόλ του Καρμόνα, εκμεταλλευόμενοι το δυνατό τους ξεκίνημα και στην συνέχεια έκαναν εξαιρετική διαχείρηση, υποχρεώνοντας τους Αρκάδες σε φλύαρη κατοχή. Ο Αστέρας με εξαίρεση μια κεφαλιά του Ιγκλέσιας στο 90' δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους και παρέμεινε χωρίς νίκη μακριά από την Τρίπολη στο φετινό πρωτάθλημα (0-5-9).

Με τη νίκη, ο Ιωνικός ανέβηκε στην προτελευταία θέση με +2 από τον ουραγό Λεβαδειακό και βρίσκεται στο -2 από Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα που ισοβαθμούν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στον αντίποδα, ο αδιάφορος βαθμολογικά Αστέρα Τρίπολης παρέμεινε στην 10η θέση με 28 βαθμούς.

Δυνατό μπάσιμο και γρήγορο προβάδισμα ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Σάκιτς, ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Τασουλής έδιωξε στη γραμμή προ του Τσιγκρίνσκι.

Οι παίκτες του Γρηγορίου κυκλοφορούσαν καλά τη μπάλα, απείλησαν ξανά στο 7’ με σουτ του Μασάς που πέρασε λίγο άουτ και το γκολ ήρθε τρία λεπτά μετά. Ο Μύγας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καρμόνα στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Σωστή διαχείρηση οι γηπεδούχοι, μόνο στο φινάλε απείλησαν σημαντικά οι Αρκάδες

Μετά το γκολ ο Αστέρας επιχείρησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο αλλά αδυνατούσε να διασπάσει την άμυνα του Ιωνικού. Οι γηπεδούχοι έκλειναν σωστά τους χώρους και στο 29’ έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ με σουτ του Μάντζη έξω από την περιοχή, αλλά ο Τσιφτσής έκανε σωτήρια παρέμβαση. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρους, με τους Νικαιώτες να διαχειρίζονταν χωρίς προβλήματα το υπέρ τους σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 54’ από πλευράς Ιωνικού με τον Καστάνιο να κάνει σωτήρια προβολή σε σουτ του Μάντζη εντός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Τα υπόλοιπα λεπτά κυλούσαν με τον Αστέρα να είχε την κατοχή αλλά όχι τον τρόπο να φανεί απειλητικός. Ο Μάντζιος θέλησε να «φρεσκάρει» την ομάδα με την είσοδο των Μπαρτόλο, Τιλίκα και Ζουκάνοβιτς, ενώ στο 73’ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τους Ντεμιντένκο και Ιγκλέσιας, όμως οι Αρκάδες αδυνατούσαν να φτιάξουν ευκαιρία της προκοπής.

Οι γηπεδούχοι περίμεναν πίσω και επιχειρούσαν να χτυπήσουν στο τρανζίσιον. Από μία αντεπίθεση λίγο έλειψε να έρθει το 2-0 όταν στο 76’ ο Σεμπά προσπέρασε τον Τσιφτσή από πλάγια θέση αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό και η φάση χάθηκε. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του Αστέρα ήρθε στο 90ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ιγκλέσιας που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ιωνικό να παίρνει μια πολύ μεγάλη νίκη στη μάχη της παραμονής. Από την άλλη, ο αδιάφορος βαθμολογικά Αστέρας διεύρυνε σε 14 παιχνίδια το αρνητικό σερί χωρίς νίκη μακριά από την Τρίπολη.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μασάς (86' Γούλερι), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό (90'+1 Μπουένα), Σάκιτς, Φαντινγκά (78' Σόουζα), Κάνιας, Σεμπά και Μάντζης (90'+1Ελευθεριάδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνιο (68' Ζουκάνοβιτς), Καρμόνα, Τασουλής, Αλάγκμπε (74' Ιγκλέσιας), Σανταφέ (68' Τιλίκα), Α. Ριέρα (54' Μπαρτόλο), Σίτο (73' Ντεμιντένκο), Μπερτόλιο και Μπαράλες.