Φιορεντίνα - Γουέστ Χαμ 1-2: Λύτρωση στο 90' για τα «σφυριά», σήκωσαν το Κόνφερενς Λιγκ! (video)

8/6/2023 00:03
Η Γουέστ Χαμ με γκολ του Μπόουεν στο 90’ κέρδισε με 2-1 την Φιορεντίνα στον τελικό της Πράγας και κατέκτησε το Κόνφερενς Λιγκ, επιστρέφοντας στους τίτλους μετά από 43 χρόνια, ενώ κατέκτησε την πρώτη της ευρω-κούπα μετά το μακρινό 1965! Μπενραχμά (62’ πεν.) και Μποναβεντούρα (67’) τα άλλα γκολ του τελικού.

Η δεύτερη έκδοση του Κόνφερενς Λιγκ ανήκει στην Γουέστ Χαμ! Τα «σφυριά» επικράτησαν με 2-1 της Φιορεντίνα στον τελικό της Πράγας και σήκωσαν το πρώτο τους ευρωπαϊκό τίτλο μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1964-65.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες με σωστή αμυντική προσήλωση, υποχρέωσε τους «βιόλα» σε φλύαρη υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και «χτύπησε» στο 90’, με τον Μπόουεν να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να διαμορφώνει το τελικό 2-1, βάζοντας το όνομα του στο πάνθεον του λονδρέζικου συλλόγου.

Οι Λονδρέζοι είχαν προηγηθεί στο 62’ με εύστοχο πέναλτι του Μπενραμά, με τους Ιταλούς να απαντούν στο 67’ με γκολ του Μποναβεντούρα και πέντε λεπτά μετά να σπαταλούν τεράστια ευκαιρία με τον Μαντραγκόρα για την ολική ανατροπή.

Μια σεζόν που πέρασε από… χίλια κύματα για την Γουέστ Χαμ η οποία πάλεψε ως τις τελευταίες αγωνιστικές για την παραμονή της στην Πρέμιερ Λιγκ αλλά στην Ευρώπη παρουσίαζε τον καλύτερο της εαυτό, κατακτώντας το Κόνφερενς Λιγκ με 14 νίκες και 1 ισοπαλία. Τα «σφυριά» όχι μόνο επέστρεψαν στους τίτλους μετά το Κύπελλο Αγγλίας του 1980 αλλά εξασφάλισαν και εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, μετατρέποντας τη χρονιά σε μία από τις καλύτερες της ιστορίας τους.

Πρώτο ημίχρονο χωρίς συγκινήσεις

Οι οπαδοί των δύο ομάδων που γέμισαν τις εξέδρες της «Φορτούνα Αρένα» δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα. Εντός του αγωνιστικού χώρου βέβαια ο τελικός δεν πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις στο πρώτο 45λεπτο. Η Φιορεντίνα ήταν αυτή που είχε την υπεροχή όχι όμως και τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Γουέτ Χαμ η οποία είχε σαφή πρόθεση να χτυπήσει στο τρανζίσιον. Η πρώτη φάση ήρθε στο 13’ για λογαριασμό των «σφυριών» με ένα άστοχο σουτ του Ράις και στα εναπομείναντα λεπτά οι «βιόλα» αναλώθηκαν σε φλύαρη κατοχή χωρίς να απειλούν τους Λονδρέζους.

Οπαδοί της Γουέστ Χαμ βρήκαν με αντικείμενο το κεφάλι του Μπιράγκι

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημίωρου εκτυλίχθηκαν άσχημες εικόνες καθώς ο Μπιράγκι δέχτηκε βροχή από πλαστικά ποτήρια από οπαδούς της Γουέστ Χαμ και ένα εξ αυτών τον βρήκε στο κεφάλι με αποτέλεσμα να του κάνει πληγή και ο αγώνας να διακοπεί για αρκετά λεπτά.

Για... εκατοστά ακυρώθηκε το γκολ του Γιόβιτς

Παρά τη μεγάλη καθυστέρηση ο διαιτητής καταλόγισε μόλις τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων και στο τέταρτο εξ αυτών η Φιορεντίνα κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Γιόβιτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ. Δευτερόλεπτα πριν το τέρμα είχε προηγηθεί μεγάλη επέμβαση του Αρεολά σε κεφαλιά του Κουαμέ.

Ο Μπενραχμά έβαλε μπροστά στο σκορ την Γουέστ Χαμ

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ιταλιάνο πέρασε στο ματς τον Καμπράλ αντί του Γιόβιτς και η Φιορεντίνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έχοντας αυτή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το γκολ ωστόσο ήρθε από την πλευρά της Γουέστ Χαμ η οποία στο 61’ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μπιράγκι, το οποίο καταλογίστηκε μέσω VAR και ο Μπενραχμά με εύστοχη εκτέλεση «έγραψε» το 1-0 για τους Άγγλους.

Άμεση απάντηση της Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά έγινε πιο πιεστική μετά το γκολ και βρήκε άμεση απάντηση. Στο 67’ ο Άμραμπατ έκανε κεφαλιά-πάσα για τον Μποναβεντούρα, ο οποίος κατέβασε υπέροχα με το αριστερό και εκτέλεσε με το δεξί μπροστά σε δύο αμυντικούς της Γουέστ Χαμ για το 1-1. Ο 33χρονος έγινε έτσι ο γηραιότερος Ιταλός σκόρερ σε ευρωπαϊκό τελικό μετά τον 36χρονο Πάολο Μαλντίνι στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ το 2005.

Τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή οι «βιόλα»

Το μομέντουμ άνηκε στους Ιταλούς οι οποίοι στο 72’ σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία για την ανατροπή όμως το σουτ του αμαρκάριστου Μαντραγκόρα από θέση βολής πέρασε άουτ. Εννέα λεπτά μετά ήταν η σειρά της Γουέστ Χαμ να απειλήσει με μια κεφαλιά του Σούτσεκ, υποχρεώνοντάς τον Τερατσιάνο να διώξει σε κόρνερ.

Ο Μπόουεν στην κούρσα της ζωής του, χάρισε το τρόπαιο στην Γουέστ Χαμ

Ο τελικός κρέμονταν στην κόψη του ξυραφιού. Στο 89’ το σουτ του Άμραμπατ έξω από την περιοχή σταμάτησε στον Αρεολά και ένα λεπτό μετά η Γουέστ Χαμ βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Ο Πακετά έβγαλε εκπληκτική κάθετη πάσα για τον Μπόουεν, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε στο τετ-α-τετ τον Τερατσιάνο, δίνοντας το προβάδισμα στα «σφυριά». Ακολούθησαν απίθανες εικόνες με όλο τον πάγκο και τον 60χρονο Ντέιβιντ Μόγιες να μπαίνουν στο γήπεδο για να πανηγυρίσουν το «χρυσό» γκολ του Άγγλου εξτρέμ.

Η Φιορεντίνα παρά τις προσπάθειες της στα λεπτά των καθυστερήσεων, δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να ανησυχήσει τον Αρεολά και το τελικό σφύριγμα βρήκε την Γουέστ Χαμ να επιστρέφει στους ευρωπαϊκούς τίτλους μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1964-65 και τη «χρυσή» ομάδα των Μουρ, Πίτερς και Χερστ.

Φιορεντίνα (Βιντσέντσο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο – Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι (84’ Ιγκόρ), Μπιράγκι – Άμραμπατ, Μαντραγκόρα – Κουαμέ (61’ Σαπονάρα), Μποναβεντούρα, Γκονσάλες – Γιόβιτς (46’ Καμπράλ).

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγες): Αρεολά – Τσουφάλ, Ζουμά (61’ λ. τρ. Κέρερ), Αζέρ, Έρμερσον – Σούτσεκ, Ράις – Μπόουεν, Πακετά, Μπενραχμά (76’ Φορνάλς) – Αντόνιο (90' Ογκμπόνα).