Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-1: Ο «λυτρωτής» Ιωαννίδης έσωσε το βαθμό για τους «πράσινους»! (video)

28/12/2022 23:41
Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος με 1-1 στη Λεωφόρο με τον ΟΦΗ με τον Φώτη Ιωαννίδη να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις για τους «πράσινους».

Σε ένα παιχνίδι με ένταση και αρκετά μαρκαρίσματα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μόλις στο 9', αμύνθηκαν σθεναρά και στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν στο παιχνίδι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Λάρσον στο 59'.

Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε δοκάρι με τον Παλάσιος αλλά δεν μπορούσε να γίνει αποτελεσματικός για άλλο ένα παιχνίδι. Οι Κρητικοί στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν να «κλέψουν» όσο χρόνο μπορούν και έδειχναν να τα καταφέρνουν ως το τέλος αλλά στο 90+7' ο Ιωαννίδης με ωραία ενέργεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Πλέον το «τριφύλλι» μπορεί να παρέμεινε στην κορυφή και να κράτησε το αήττητο στο πρωτάθλημα αλλά είδε την ΑΕΚ να πλησιάζει στους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη ο ΟΦΗ έφτασε τους 11 και έπιασε τον Λεβαδειακό στην 10η θέση.

Γρήγορη αποβολή, αμυντικός ΟΦΗ, «δύσκολος» Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σαφώς πιο δυνατά στο γήπεδο, πήρε την μπάλα στα πόδια του και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μανδά. Τα δεδομένα του αγώνα μάλιστα άλλαξαν σχετικά γρήγορα όταν στο 9' ο Σπόραρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Γιοχού ο οποίος όμως αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Ο Μάγκνουσον ανέλαβε την εκτέλεση και έπιασε ένα δυνατό σουτ άλλα έστειλε την μπάλα άουτ. Οι πράσινοι αύξησαν την πίεση τους, είχαν άλλη μία καλή στιγμή με τον Παλάσιος στο 15' αλλά ο Αργεντίνος από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς μπορεί να είχαν την υπεροχή αλλά δυσκολευόντουσαν αρκετά να απειλήσουν με αξιώσεις, ο ΟΦΗ έκλεινε καλά τους διαδρόμους και αμυνόταν σωστά με δέκα παίκτες.

Στο 38' τόσο ο Μπερνάρ όσο και ο Χουάνκαρ θέλησαν να σκοράρουν με σουτ αλλά η προσπάθεια του πρώτου κατέληξε στα σώματα και του δεύτερου άουτ. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία, ο Σπόραρ με με μία κεφαλιά στις καθυστερήσεις ήταν και πάλι άστοχος και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς γκολ αλλά τους γηπεδούχους σαφώς πιο προβληματισμένους.

Μία ευκαιρία ένα γκολ για τον ΟΦΗ, στο τέλος «μίλησε» και πάλι ο Ιωαννίδης

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή και οι Κρητικοί αμύνονταν σθεναρά. Ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το γκολ μάλιστα στο 51' όταν ο Μπερνάρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σπόραρ δεν πρόλαβε όμως «τσίμπησε» για τον Παλάσιος το σουτ του οποίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

Ο ΟΦΗ ωστόσο στην πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαλογιάννης σε μία ωραία αντεπίθεση από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Λάρσον πήρε την κεφαλιά και ο Μπρινιόλι παρά την απόκρουση του δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα μπροστά από τη γραμμή της εστίας τους.

Τα πράγματα μετά το γκολ έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τον Παναθηναϊκό καθώς η πίεση αυξήθηκε, ο ΟΦΗ κλείστηκε ακόμη περισσότερο και οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι δεν έφτιαχναν ευκαιρίες παρά την αριθμητική τους υπεροχή και είχαν μία δυνατή στιγμή στο 87' με τον Βαγιαννίδη να κάνει ωραία ενέργεια από τα δεξιά και να πιάνει το σουτ, με τον Μανδά να διώχνει σωτήρια.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δεν είχαν καθαρό μυαλό, αυτοί του ΟΦΗ με κάθε τρόπο προσπαθούσαν να «ροκανίσουν» τον χρόνο και έδειχναν να τα καταφέρνουν. Στο 90+7' όμως ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ελίχθηκε ωραία και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να γλιτώνει την ήττα και το πρωτάθλημα πλέον όμως να παίρνει φωτιά.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (83' Σάντσες), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (83' Βαγιαννίδης), Τσέριν, Πέρεθ, Κουρμπέλης (46' Ιωαννίδης), Παλάσιος (75' Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Σπόραρ

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Γιοχού, Πασαλίδης (74' Γιαννούλης), Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (89' Τσιλιανίδης), Μαρινάκης (46' Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης, Τοράλ (82' Περέα) , Ντίκο (75' Νέιρα)